Վեհաժողովի անդամներ, դիտորդներ եւ հյուրեր,
ՀՀ Ազգային ժողովի, ինչպես նաեւ ՍԾՏՀ ԽՎ-ում Հայաստանի նախագահության անունից ողջունում եմ ձեզ Գլխավոր վեհաժողովի 52-րդ լիագումար նիստում: Ուրախալի է, որ ՍԾՏՀ ԽՎ բոլոր ազգային պատվիրակությունների ներկայացուցիչները ժամանել են Երեւան:
Չնայած նախընտրական գործընթացներին, մենք՝ որպես նախագահող երկիր, կարեւորում ենք ՍԾՏՀ-ի հետեւողական եւ անխափան գործունեությունը եւ հենց այդ հիմքով է, որ խորհրդարանական ընտրություններից մի քանի օր առաջ մենք լիագումար նստաշրջան ենք անցկացնում: Համոզված եմ, որ Հայաստանի նորընտիր խորհրդարանն ակտիվորեն ներգրավված կլինի միջազգային գործունեության մեջ՝ հաշվի առնելով խորհրդարանական դիվանագիտության տարեցտարի աճող դերը:
Սեւծովյան տարածաշրջանի երկրները, որոնք հարուստ պատմական ժառանգության, բազմամշակութայնության եւ լուրջ տնտեսական ներուժի բնութագրմամբ 25 տարի առաջ ստեղծել են այս եզակի կազմակերպությունը, որը կոչված է միավորելու անդամ պետությունների ջանքերը՝ ուղղված աշխարհագրական հարեւանության առավելությունների վրա հիմնված տնտեսական փոխգործակցության զարգացմանը:
Այսօր Սեւծովյան տարածաշրջանն Արեւելքի եւ Արեւմուտքի միջեւ տրանսպորտի եւ էներգետիկայի բնագավառում փոխգործակցության կարեւորագույն հանգույց է, 350 միլիոն բնակչությամբ դինամիկ աճող շուկա, որը, անկասկած, գրավիչ է գլոբալ տնտեսական գործընթացների համար:
ՍԾՏՀ-ի ձեւավորման գործընթացի առանցքային փուլը խորհրդարանական բաղադրիչի ստեղծումն էր, որը տարիների ընթացքում ապացուցել է, որ հանդիսանում է կազմակերպության անբաժանելի եւ անփոխարինելի մասը:
կասկած չկա, որ տարածաշրջանում առկա որոշակի լարվածությունները խոչընդոտ են հանդիսանում առանձին երկրների եւ երկրների խմբերի միջեւ տնտեսական փոխգործակցության խորացման համար: Տնտեսական ինտեգրման զարգացումը, տարածաշրջանի պետությունների տնտեսական ներուժի ամրապնդումը կարող է լավ նախադրյալ լինել առկա մարտահրավերներին արձագանքելու եւ կայունության ամրապնդման համար: Ես խորապես համոզված եմ, որ ժամանակակից իրողություններում չպետք է մոռանալ, որ ամենադժվար խնդիրների մեծ մասը հնարավոր է լուծել ազնիվ, անկեղծ եւ անկողմնակալ երկխոսության զարգացմամբ: Միջխորհրդարանական համագործակցությունը եւ խորհրդարանական դիվանագիտությունը դրա կայացման համար անփոխարինելի գործիքներ են:
ՍԾՏՀ ԽՎ-ի դերն էապես մեծանում է, քանի որ միջազգային հարաբերություններում տնտեսությունն առանցքային գործոն է եւ հաճախ հենց տնտեսական հարաբերություններն են ստեղծում նպաստավոր պայմաններ արդյունավետ քաղաքական օրակարգի ձեւավորման համար, որը նպաստում է վիճելի հարցերի կարգավորմանը եւ սահմանափակում առճակատման հեռանկարները: Առաջադրանքների եւ հեռանկարների ընդհանրությունը միավորում է մեզ՝ կոչ անելով համերաշխության եւ համագործակցության՝ ողջ տարածաշրջանում ժողովրդավարության եւ հիմնարար արժեքների ամրապնդման նպատակով:
ՍԾՏՀ ԽՎ-ի առանձնահատկությունն այն է, որ տարածաշրջանում բացառապես տնտեսական բնույթ ունեցող միակ խորհրդարանական կազմակերպությունն է: ՍԾՏՀ ԽՎ-ն երկխոսության եւ համագործակցության դինամիկ ժողովրդավարական ֆորում է, ինչպես նաեւ տարածաշրջանի ժողովուրդների միջեւ հաղորդակցության կարեւոր ուղի՝ ընտրված իրենց ներկայացուցիչների միջոցով:
Մենք պարտավոր ենք հավատարիմ մնալ խաղաղության, անվտանգության, կայունության եւ տարածաշրջանում տնտեսական գործընկերության զարգացմանը: Տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությանը նոր խթան հաղորդելու համար մենք կոչ ենք անում ՍԾՏՀ ԽՎ բոլոր անդամներին շարունակել այս ուղղությամբ համատեղ գործողությունները: ՍԾՏՀ ԽՎ-ն կարիք ունի խորացնելու ստեղծագործական մտածողությունը, որը մերժում է թշնամանքի դրսեւորումը եւ բաժանարար գծերի քաղաքականությունը:
Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանում բազմակողմ տնտեսական համագործակցության հետագա զարգացմամբ, դրանով հանդերձ մենք չենք դադարում կրկնել, որ ՍԾՏՀ ԽՎ-ի ստեղծման հիմնական գաղափարը եւ գերակայությունը ՍԾՏՀ անդամ պետությունների միջեւ տնտեսական համագործակցության ամրապնդումն է: Հայաստանը հաստատում է իր հավատարմությունն այս գաղափարին եւ պնդում, որ ՍԾՏՀ-ի նպատակների արդյունավետ իրականացման համար անհրաժեշտ է պահպանել կազմակերպության տնտեսական բնույթը` խուսափելով ավելորդ քաղաքականացումից:
ինձ համար հաճելի է, որ Հայաստանն անցկացնում է հանդիպում, որտեղ հիմնական հարցն է «Խորհրդարանների դերը տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության զարգացման գործում»: Այս թեման ընդգծում է այն դերը, որոնք խորհրդարանները՝ որպես ներկայացուցչական, օրենսդրական եւ վերահսկող գործառույթներ իրականացնող մարմիններ, խաղում են տնտեսական բարեփոխումների իրականացման գործում:
Հայաստանը հետագայում եւս պատրաստ է շարունակել կառուցողական ներդրում ունենալ ՍԾՏՀ երկրների միջեւ համագործակցության զարգացմանը` նպաստելով կառույցի ամրապնդմանը եւ առաջադրելով տարածաշրջանային ու գլոբալ ինտեգրացիոն նոր նախագծեր եւ նախաձեռնություններ:
հուսով եմ, որ հայկական պատվիրակության կատարած աշխատանքի, ինչպես նաեւ Հայաստանի նախագահության շնորհիվ մեր կազմակերպությունն այսօր դարձել է ավելի լավ եւ արդյունավետ: Մենք այդ նպատակին շատ ենք ձգտել:
Հարգելի մասնակիցներ,
մաղթում եմ հաջող աշխատանք եւ հաճելի այցելություն մեր երկիր:
Համոզված եմ, որ այսօրվա նստաշրջանը կլինի եւս մեկ քայլ մեր երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ:
ՍԾՏՀ ԽՎ Գլխավոր վեհաժողովի 52-րդ լիագումար նիստը հայտարարում եմ բացված»,-նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:

Уважаемые члены Ассамблеи, наблюдатели и гости!
От имени Национального Собрания, а также от имени Председательства Армении в ПАЧЭС рад приветствовать вас на заседании 52-й Генеральной Ассамблеи. Отрадно, что представители всех национальных делегаций ПАЧЭС прибыли в Ереван.
Несмотря на предвыборные процессы мы, как председательствующая страна, придаем важность обеспечению последовательного и бесперебойного функционирования ПАЧЭС и именно исходя из этого проводим Генеральную Ассамблею за несколько дней до парламентских выборов. У верен, что новоизбранный парламент Армении будет активно вовлеченным в международную деятельность, учитывая повышающуюся с каждым годом роль парламентской дипломатии.
Страны Черноморского региона, характеризующегося богатым историческим наследием, мультикультурностью и серьезным экономическим потенциалом, 25 лет назад создали эту уникальную Организацию, которая призвана объединить усилия государств-членов, направленные на развитие экономического взаимодействия, основанного на преимуществах географической близости.
Сегодня Черноморский регион является важнейшим узлом взаимодействия в сфере транспорта и энергетики между Востоком и Западом, динамично растущим рынком с 350 млн. жителей, который, несомненно, является привлекательным для глобальных экономических процессов .
Ключевой вехой в процессе становления ЧЭС стало создание его парламентской составляющей, с годами доказавшей, что является неотъемлемой и незаменимой частью Организации.
Бесспорно, что определенная напряженность, существующая в регионе, является препятствием для углубления экономического взаимодействия между отдельно взятыми странами и группами стран. Развитие экономической интеграции, консолидация экономического потенциала государств региона может стать хорошей предпосылкой для ответа на существующие вызовы и укрепления стабильности. Я глубоко уверен, что в современных реалиях мы не должны забывать, что решение большинства самых сложных проблем возможно благодаря развитию честного, откровенного и беспристрастного диалога. Межпарламентское сотрудничество и парламентская дипломатия являются незаменимыми инструментами для его установления.
Роль ПАЧЭС существенно возрастает, так как в международных отношениях экономика является ключевым фактором, и часто именно экономические отношения создают благоприятные условия для формирования эффективной политической повестки дня, способствующей урегулированию спорных вопросов и ограничивающей перспективы конфронтации. Общность задач и перспектив объединяет нас, призывая к духу солидарности и сотрудничества с целью укрепления демократии и фундаментальных ценностей во всем регионе.
Уникальность ПАЧЭС в том и заключается, что эта единственная парламентская организация в регионе , которая несет исключительно экономический характер. ПАЧЭС представляет собой динамичный демократический форум для диалога и сотрудничества, а также важный канал связи между народами региона , посредством их избранных представителей.
Мы обязаны оставаться приверженными делу защиты мира, безопасности, стабильности и развития экономического партнерства в регионе. Во имя придания нового импульса региональному экономическому сотрудничеству, мы призываем всех членов ПАЧЭС продолжать совместные действия в этом направлении. ПАЧЭС нуждается в углублении креативного мышления, отвергающего проявление вражды и политику разделительных линий.
Армения заинтересована в дальнейшем развитии многостороннего экономического сотрудничества в регионе, при этом мы не перестаем повторять, что основной идеей создания ПАЧЭС и главным ее приоритетом является укрепление экономического сотрудничества между государствами-членами ЧЭС. Армения подтверждает свою приверженность этой иде е и утверждает, что для эффективной реализации целей ПАЧЭС необходимо сохранить экономический характер организации, избегая ее излишней политизации.
Мне очень приятно, что Армения принимает у себя встречу, где основным вопросом является “Роль парламентов в деле развития регионального  экономического сотрудничества”. Данная тема подчеркивает ту роль, которую парламенты, как органы, выполняющие представительную, законодательную и контрольную функции, играют в осуществлении экономических реформ.
Армения и в дальнейшем готова вносить свой конструктивный вклад в развитие сотрудничества между странами ЧЭС, способствуя укреплению этой структуры и выдвигая новые региональные и глобальные интеграционные проекты и инициативы.
Я надеюсь, что благодаря работе, проделанной армянской делегацией, а также председательству Армении, наша Организация стала лучше и эффективнее. Мы к этому очень стремились.
Дорогие участники!
Желаю вам успешной работы и приятного пребывания в нашей стране.
Уверен,  что сегодняшнее заседание станет ещё одним шагом на пути укрепления экономического сотрудничества между нашими странами.
52-ю Генеральную ассамблею Парламентской ассамблеи Черноморского экономического сотрудничества объявляю открытой”.