Վեհաժողովի անդամներ, դիտորդներ եւ հյուրեր,
ՀՀ Ազգային ժողովի, ինչպես նաեւ ՍԾՏՀ ԽՎ-ում Հայաստանի նախագահության անունից ողջունում եմ ձեզ Գլխավոր վեհաժողովի 52-րդ լիագումար նիստում: Ուրախալի է, որ ՍԾՏՀ ԽՎ բոլոր ազգային պատվիրակությունների ներկայացուցիչները ժամանել են Երեւան:
Չնայած նախընտրական գործընթացներին, մենք՝ որպես նախագահող երկիր, կարեւորում ենք ՍԾՏՀ-ի հետեւողական եւ անխափան գործունեությունը եւ հենց այդ հիմքով է, որ խորհրդարանական ընտրություններից մի քանի օր առաջ մենք լիագումար նստաշրջան ենք անցկացնում: Համոզված եմ, որ Հայաստանի նորընտիր խորհրդարանն ակտիվորեն ներգրավված կլինի միջազգային գործունեության մեջ՝ հաշվի առնելով խորհրդարանական դիվանագիտության տարեցտարի աճող դերը:
Սեւծովյան տարածաշրջանի երկրները, որոնք հարուստ պատմական ժառանգության, բազմամշակութայնության եւ լուրջ տնտեսական ներուժի բնութագրմամբ 25 տարի առաջ ստեղծել են այս եզակի կազմակերպությունը, որը կոչված է միավորելու անդամ պետությունների ջանքերը՝ ուղղված աշխարհագրական հարեւանության առավելությունների վրա հիմնված տնտեսական փոխգործակցության զարգացմանը:
Այսօր Սեւծովյան տարածաշրջանն Արեւելքի եւ Արեւմուտքի միջեւ տրանսպորտի եւ էներգետիկայի բնագավառում փոխգործակցության կարեւորագույն հանգույց է, 350 միլիոն բնակչությամբ դինամիկ աճող շուկա, որը, անկասկած, գրավիչ է գլոբալ տնտեսական գործընթացների համար:
ՍԾՏՀ-ի ձեւավորման գործընթացի առանցքային փուլը խորհրդարանական բաղադրիչի ստեղծումն էր, որը տարիների ընթացքում ապացուցել է, որ հանդիսանում է կազմակերպության անբաժանելի եւ անփոխարինելի մասը:
կասկած չկա, որ տարածաշրջանում առկա որոշակի լարվածությունները խոչընդոտ են հանդիսանում առանձին երկրների եւ երկրների խմբերի միջեւ տնտեսական փոխգործակցության խորացման համար: Տնտեսական ինտեգրման զարգացումը, տարածաշրջանի պետությունների տնտեսական ներուժի ամրապնդումը կարող է լավ նախադրյալ լինել առկա մարտահրավերներին արձագանքելու եւ կայունության ամրապնդման համար: Ես խորապես համոզված եմ, որ ժամանակակից իրողություններում չպետք է մոռանալ, որ ամենադժվար խնդիրների մեծ մասը հնարավոր է լուծել ազնիվ, անկեղծ եւ անկողմնակալ երկխոսության զարգացմամբ: Միջխորհրդարանական համագործակցությունը եւ խորհրդարանական դիվանագիտությունը դրա կայացման համար անփոխարինելի գործիքներ են:
ՍԾՏՀ ԽՎ-ի դերն էապես մեծանում է, քանի որ միջազգային հարաբերություններում տնտեսությունն առանցքային գործոն է եւ հաճախ հենց տնտեսական հարաբերություններն են ստեղծում նպաստավոր պայմաններ արդյունավետ քաղաքական օրակարգի ձեւավորման համար, որը նպաստում է վիճելի հարցերի կարգավորմանը եւ սահմանափակում առճակատման հեռանկարները: Առաջադրանքների եւ հեռանկարների ընդհանրությունը միավորում է մեզ՝ կոչ անելով համերաշխության եւ համագործակցության՝ ողջ տարածաշրջանում ժողովրդավարության եւ հիմնարար արժեքների ամրապնդման նպատակով:
ՍԾՏՀ ԽՎ-ի առանձնահատկությունն այն է, որ տարածաշրջանում բացառապես տնտեսական բնույթ ունեցող միակ խորհրդարանական կազմակերպությունն է: ՍԾՏՀ ԽՎ-ն երկխոսության եւ համագործակցության դինամիկ ժողովրդավարական ֆորում է, ինչպես նաեւ տարածաշրջանի ժողովուրդների միջեւ հաղորդակցության կարեւոր ուղի՝ ընտրված իրենց ներկայացուցիչների միջոցով:
Մենք պարտավոր ենք հավատարիմ մնալ խաղաղության, անվտանգության, կայունության եւ տարածաշրջանում տնտեսական գործընկերության զարգացմանը: Տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությանը նոր խթան հաղորդելու համար մենք կոչ ենք անում ՍԾՏՀ ԽՎ բոլոր անդամներին շարունակել այս ուղղությամբ համատեղ գործողությունները: ՍԾՏՀ ԽՎ-ն կարիք ունի խորացնելու ստեղծագործական մտածողությունը, որը մերժում է թշնամանքի դրսեւորումը եւ բաժանարար գծերի քաղաքականությունը:
Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանում բազմակողմ տնտեսական համագործակցության հետագա զարգացմամբ, դրանով հանդերձ մենք չենք դադարում կրկնել, որ ՍԾՏՀ ԽՎ-ի ստեղծման հիմնական գաղափարը եւ գերակայությունը ՍԾՏՀ անդամ պետությունների միջեւ տնտեսական համագործակցության ամրապնդումն է: Հայաստանը հաստատում է իր հավատարմությունն այս գաղափարին եւ պնդում, որ ՍԾՏՀ-ի նպատակների արդյունավետ իրականացման համար անհրաժեշտ է պահպանել կազմակերպության տնտեսական բնույթը` խուսափելով ավելորդ քաղաքականացումից:
ինձ համար հաճելի է, որ Հայաստանն անցկացնում է հանդիպում, որտեղ հիմնական հարցն է «Խորհրդարանների դերը տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության զարգացման գործում»: Այս թեման ընդգծում է այն դերը, որոնք խորհրդարանները՝ որպես ներկայացուցչական, օրենսդրական եւ վերահսկող գործառույթներ իրականացնող մարմիններ, խաղում են տնտեսական բարեփոխումների իրականացման գործում:
Հայաստանը հետագայում եւս պատրաստ է շարունակել կառուցողական ներդրում ունենալ ՍԾՏՀ երկրների միջեւ համագործակցության զարգացմանը` նպաստելով կառույցի ամրապնդմանը եւ առաջադրելով տարածաշրջանային ու գլոբալ ինտեգրացիոն նոր նախագծեր եւ նախաձեռնություններ:
հուսով եմ, որ հայկական պատվիրակության կատարած աշխատանքի, ինչպես նաեւ Հայաստանի նախագահության շնորհիվ մեր կազմակերպությունն այսօր դարձել է ավելի լավ եւ արդյունավետ: Մենք այդ նպատակին շատ ենք ձգտել:
Հարգելի մասնակիցներ,
մաղթում եմ հաջող աշխատանք եւ հաճելի այցելություն մեր երկիր:
Համոզված եմ, որ այսօրվա նստաշրջանը կլինի եւս մեկ քայլ մեր երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ:
ՍԾՏՀ ԽՎ Գլխավոր վեհաժողովի 52-րդ լիագումար նիստը հայտարարում եմ բացված»,-նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:

Members, observers and guests of the Assembly,
On behalf of the RA National Assembly, as well as the Presidency of Armenia to PABSEC I welcome you in the PA 52nd Plenary Session. I am glad that the representatives of PABSEC all national delegations have arrived in Yerevan.
Despite the pre-electoral processes, we, as a presiding country, highlight the consistent and unfailing activities of BSEC and on that very basis, several days before the parliamentary elections we hold Plenary Session. I am sure that the newly elected parliament of Armenia will be actively involved in the international activity, taking into consideration the role of the parliamentary diplomacy growing year by year.
The Black Sea Region countries, which are rich in the historical heritage, by the description of the multiculturalism and serious economic potential created this unique organisation 25 years ago. It is called on to unite the efforts of the member states directed to the development of economic cooperation based on the advantages of the geographical neighbourhood.
Today, the Black Sea Region is the most important knot of cooperation in the sphere of transport and energy between the East and West, a dynamically growing market with 350mln population, which, undoubtedly is attractive for the global economic processes.
The key phase of the BSEC formation process has been the creation of the parliamentary component, which during these years has proved that it is the inseparable and irreplaceable part of the organisation.
There is no doubt that certain tensions existing in the region serve as an obstacle for the deepening of economic cooperation between some countries and groups of countries. The development of economic integration, the strengthening of economic potential of the regional states can be a good precondition for responding the existing challenges and strengthening stability. I am deeply convinced that the majority of the most complicated problems is possible to solve by developing honest, sincere and unbiased dialogue. The inter-parliamentary cooperation and the parliamentary diplomacy are irreplaceable tools for its establishment.
The role of PABSEC essentially increases, as the economy is a key factor in the international relations and often just the economic relations create favourable conditions for the formation of the effective political agenda, which promotes the settlement of the disputable items and restrict the perspectives of confrontation. The commonality of the tasks and perspectives unites us, calling on solidarity and cooperation for strengthening democracy and fundamental values in the whole region.
The peculiarity of PABSEC is the only parliamentary organisation of exclusively economic character in the region. PABSEC is a dynamic democratic forum of dialogue and cooperation, as well as an important path of communication between the peoples of the region. elected through their representatives.
We are obliged to be faithful for the peace, security, stability and the development of economic partnership in the region. We call on all PABSEC members to continue the joint actions in this direction for giving new impetus to the regional economic cooperation. PABSEC has to deepen the creative way of thinking, which denies the manifestation of animosity and the policy of divisive lines.
Armenia is concerned over the further development of multilateral economic cooperation in the region, together with that we don't stop repeating that the main idea of the PABSEC creation and priority between the BSEC member states is the strengthening of economic cooperation. Armenia approves its commitment to this idea and insists on the fact that it is necessary to keep the economic character of the organisation, avoiding its relevant politicization.
It is a pleasure that Armenia holds a meeting, where the main item is The role of the parliaments in the development of regional economic cooperation. This theme underlines the role, which the parliaments, as bodies implementing representation, legislative and oversight functions, play in making economic reforms.
In the future Armenia is also ready to continue constructive contribution to the development of cooperation between the BSEC countries, promoting the strengthening of the structure and proposing regional and global integration new projects and initiatives.
I hope that due to the work done by the Armenian delegation, as well as the presidency of Armenia our organisation has become better and more effective. We have much aspired for that goal.
Dear Participant s,
I wish you successful work and pleasant visit to our country.
I am sure that today's Session will be one more step in strengthening of economic cooperation between our countries.
I declare the 52nd Plenary Session of the Parliamentary Assembly of Black Sea Economic Cooperation open, ” Ara Babloyan noted.